Fırtına rüzgarının yaptığı hız

Zeynep mi? Evet doğru okudunuz “Zeynep”. Bu isim bu yılın “alçak basınç alanlar” (Almancası;Tiefddruckgebiete [okun;Tiifdrukgebite] ) için konulan isim olarak seçildi. Meteroloji Hava durumu için örneğin dün 17.02.22 tarihi için Almanya’da söyle haber geçti: “Zeynep, daha güçlü kasırga Rüzgarlarıyla, Almanya’yı silip superecek” yani güçlü bir fırtına gelip hertarafı silip supurecek “Oysa Zeynep isminin anlamı,” Babasının Süsü ” demektir. Ancak Almancada anlamını sorduğunda “güzel kokulu Çöl çiçeği” olarak tercüme ediliyor.

DW’den Zeynep isminin geçtiği kesik

Neden Zeynep ismi verilmiş peki?

Her yıl Almanya’da isimler vaftız Babası olarak seçilir. Bunun için 3 kuralı vardır.

  1. Konulacak işimin Ön isim olması şarttır. Çift sayılı Yıllarda örneğinYüksek basınç alanları için Erkek ismi ve alçak basınç alanları için kız ismi verilir. Tek sayılı Yıllarda da ise tam tersi olur
  2. Firma veya Soyisim olamaz
  3. Verilecek olan isim her iki cinsiyet için kullanılamayan isimlerden oluşması gerekiyor

Yüksek basınçlı alanlar için 50-60 Erkek ismi alçak basınç alanlar için 130 kız ismi yazılar ve sende bir isim onerebiirsin. Bunun için ancak ücret odemelisin. Erkek ismi için 360€ ve Kız ismi ise 240€’dur. Yani diyorsun ki ” ben 2023 yılı için Yüksek basınç alanları için “Hüsnü” ismine vaftız Babasi olmak istiyorum.

Kelimelerin açıklaması

Vaftız Babasi = Patenonkel, Gevatter | Kasırga = Orkan | Kasırga Rüzgarları = Orkan Windböen veya Orkanböen

İyimi kötümü olmuş şimdi?

Benim görüşüm, kötü olmuş. Çünkü, kelimenin anlamının karşılığını bile bulmayan Zeynep ismi çok yersiz seçilmiş. Hani Yaz, ilk bahar olsa belki “olabilir” derim ama şiddet, fırtına, kasırga yani negatif anlamında seçilmesi çok mantıksızca.

2022 yılı için Vaftız Babası kim oldu peki?

Bu yıl için “Zeynep” isminin seçilmesini isteyip, vaftız Babası olarak 240 € ücretini ödeyip, kendini adını yazdıran kişi “Julius Krebs” adında ki bir şahıs. Örneğin 2004 yılındada 04.12.2004 tarihindeki kasırga fırtınası için “Zeynep adının” seçilmesini isteyen kişi “Branislav Petrovic”. Bu tarz isimler genelde popüler olmasını istedikleri için seçilir veya kulağa hoş geldiği için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir