Diğer ülkelerin vatandaşları giderek Ukrayna milliyetçilerinin kurbanı oluyorlar. Zor durumdaki Mariupol kentinde ve çevresinde yaşayan Yunanlılar şu anda özellikle risk altında. Bunlardan biri Pazartesi günü Yunan televizyonunda korkutucu şeyler bildirdi.


Şimdi Yunan basını Mariupol kentindeki çatışmalarla ilgili alarm veriyor. Böylece SKAI News kanalı Kiouranas, Mariupol’da yaşayan bir Yunanlı ile konuştu. Kiouranas yayıncıya Ukraynalı “faşistlerin” şehri terk etmeye çalışan insanları öldüreceğini söyledi.

SKAI News tarafından şehirden ayrılmayı planlayıp planlamadığı sorulduğunda Kiouranas şu yanıtı verdi:

“Nasıl yapacağım? Şehri terk etmeye çalışırsanız, Ukraynalı faşistlerin devriyesine, Azak taburuna rastlama riskiyle karşı karşıya kalırsınız”.

Azak Özel Komutanlığı (Ukraynaca: Окремий загін спеціального призначення “Азов“), aynı zamanda Azak Taburu olarak da bilinir, Ukrayna Ulusal Muhafızları’nın Azak Denizi’nin kıyı bölgesindeki Mariupol’da yerleşik bir aşırı sağ neo-Nazi birimidir. 2014 yılında alay, işkence ve savaş suçları iddialarının yanı sıra neo-Nazi sempatileri ve ilgili sembollerin kullanımından sonra daha fazla ün kazandı. Alayın logosu Wolfsangel’i gösterir.

Şubat ayının ortalarında, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin başlamasından çok önce, Ukrayna ordusu bir restoranda sözlü bir tartışmanın ardından Donetsk bölgesindeki Granitnoe kasabasında iki etnik Yunanlıyı vurarak öldürdü ve birkaç kişiyi de yaraladı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı 14 Şubat 2022 tarihinde bir açıklama yayınladı.

Mariupol ve bitişiğindeki bölgede tahminen 120.000 etnik Rum yaşıyor. 28 Şubat’ta Ukraynalı gönüllüler, Kiev’den ayrılmaya çalışan genç bir İsrailliyi Çeçen zannettiklerini iddia ederek vurarak öldürdüler.

Azok hakkında >>

Azak alayı Neo Nazi ideolojisi olan kendisinden başka beyaz ırk tanımayan devam oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir