Hiç uzaklara gitmemize gerek yok. Azok Türkçedeki terimidir. Asow ise, uluslar arası olan terimidir, Rusca veya Ukraynıca daki terimde aynıdır. Азов, yazılışıdır.

Profil: Ukrayna’nın aşırı sağcı Azak alayı kimler?

Aşırı sağ neo-Nazi grubu,Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerinin bir parçası, bir sokak milisleri ve bir siyasi parti haline gelecek şekilde genişledi. Ukrayna Ulusal Muhafız Azak taburunun bir gazisi siviller için askeri tatbikatlar düzenliyor Ukrayna Ulusal Muhafızları’nın Azak Taburu’ndan bir emektar, 30 Ocak’ta Ukrayna’nın Kiev kentinde siviller için askeri tatbikatlar düzenliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali altıncı gününe girerken, bir Ukrayna aşırı sağ askeri alayı yeniden manşetlerde. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunda bu tür birliklerin varlığını, sözde “Ukrayna’yı askerden arındırmak ve Nazilerden arındırmak için özel askeri operasyonunu” başlatmasının nedenlerinden biri olarak gösterdi. Okumaya devam et 3 öğe listesi 3 liste 1 Ukrayna lideri, Rusya ile savaşmak için muharebe becerileri olan hükümlüleri serbest bıraktı liste 2/3 Rusya-Ukrayna savaşı: Putin’in son oyunu nedir? 3 / 3’ü listele Rusya-Ukrayna: ICC, olası savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlatacak listenin sonu Pazartesi günü, Ukrayna ulusal muhafızı, Azak savaşçılarının, ülkelerinde konuşlandırılan Rusya’nın müttefiki Müslüman Çeçenlere karşı iddiaya göre kullanılmak üzere mermilerini domuz yağına kapladığını gösteren bir videoyu tweetledi.

Peki Azak alayı nedir?

Azov, üyelerinin – tahminen 900 olduğu – aşırı milliyetçi olduğu ve neo-Nazi ve beyaz üstünlükçü ideolojiyi barındırmakla suçlanan, aşırı sağcı, tamamen gönüllü bir piyade askeri birliğidir. Birim ilk olarak Mayıs 2014’te aşırı milliyetçi Ukrayna Patriot çetesi ve neo-Nazi Sosyal Ulusal Meclis (SNA) grubundan bir gönüllü grubu olarak kuruldu. Her iki grup da yabancı düşmanı ve neo-Nazi ideallerini benimsemiş ve göçmenlere, Romanlara ve onların görüşlerine karşı çıkanlara fiziksel saldırıda bulunmuştur. Bir tabur olarak grup, Ukrayna’nın doğu bölgesi Donetsk’te Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı ön saflarda savaştı. İstilayı başlatmadan hemen önce Putin, isyancıların elindeki iki bölgenin Donbas’tan bağımsızlığını tanıdı. Stratejik liman kenti Mariupol’u Rus destekli ayrılıkçılardan geri aldıktan birkaç ay sonra, birlik resmi olarak 12 Kasım 2014’te Ukrayna Ulusal Muhafızları’na entegre edildi ve dönemin Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’dan büyük övgü aldı. 2014 yılında bir ödül töreninde “Bunlar bizim en iyi savaşçılarımız” dedi. “En iyi gönüllülerimiz.”

Azov’u kim kurdu?

Birim, hem Ukrayna Patriot’unun (2005’te kuruldu) hem de SNA’nın (2008’de kuruldu) lideri olarak görev yapan Andriy Biletsky tarafından yönetildi. SNA’nın Ukrayna’daki azınlık gruplarına yönelik saldırılar düzenlediği biliniyor. 2010’da Biletsky, Ukrayna’nın ulusal amacının “son bir haçlı seferinde dünyanın beyaz ırklarına… Semit liderliğindeki Untermenschen’e [aşağı ırklara] karşı liderlik etmek” olduğunu söyledi. Biletsky, 2014 yılında parlamentoya seçildi. Seçilmiş yetkililerin orduda veya polis teşkilatında olamayacağı için Azak’tan ayrıldı. 2019 yılına kadar milletvekili olarak kaldı. 42 yaşındaki oyuncu, destekçileri tarafından Bely Vozd veya Beyaz Cetvel olarak adlandırılıyor. Ekim 2016’da, temel üssü Azak gazileri olan aşırı sağ Ulusal Kolordu partisini kurdu.

Ukrayna silahlı kuvvetlerinin bir parçası olmadan önce Azak’ı kim finanse etti?

Hükümet, kendi ordusunun Rus yanlısı ayrılıkçılarla savaşamayacak kadar zayıf olduğunu ve paramiliter gönüllü güçlere güvendiğini kabul ettiği için, birlik 2014 yılında Ukrayna içişleri bakanından destek aldı. Bu güçler özel olarak oligarklar tarafından finanse ediliyordu – en bilinenleri, bir enerji kralı milyarderi ve o zamanlar Dnipropetrovska bölgesinin valisi olan Igor Kolomoisky’ydi. Azak’a ek olarak Kolomoisky, Dnipro 1 ve Dnipro 2, Aidar ve Donbas birimleri gibi diğer gönüllü taburları finanse etti. Azov, başka bir oligarktan erken finansman ve yardım aldı: Donetsk bölgesinin milyarder valisi Serhiy Taruta.

Neo-Nazi ideolojisi

2015 yılında, o zamanki alayın sözcüsü Andriy Diachenko, Azak’ın askerlerinin yüzde 10 ila 20’sinin Nazi olduğunu söyledi. Birim, bir bütün olarak Nazi ideolojisine bağlı olduğunu reddetti, ancak gamalı haç ve SS regalia gibi Nazi sembolleri Azak üyelerinin üniformalarında ve bedenlerinde yaygın. Örneğin üniforma, sarı bir arka plan üzerinde siyah bir gamalı haçı andıran neo-Nazi Wolfsangel sembolünü taşıyor. Grup, bunun sadece “ulusal fikri” temsil eden “N” ve “I” harflerinin karışımı olduğunu söyledi. Bireysel üyeler neo-Nazi olduklarını itiraf ettiler ve aşırı sağ aşırı milliyetçilik üyeler arasında yaygın. Ocak 2018’de Azov, başkent Kiev’de düzeni “yeniden sağlamak” için Ulusal Druzhyna adlı sokak devriye birimini devreye aldı. Bunun yerine, birim Roman topluluğuna karşı pogromlar düzenledi ve LGBTQ topluluğunun üyelerine saldırdı. ABD merkezli Nation dergisinin bir muhabiri 20’de “Ukrayna, silahlı kuvvetlerinde neo-Nazi oluşumuna sahip dünyadaki tek ulus” dedi.

İnsan hakları ihlalleri ve savaş suçları

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OCHA) tarafından 2016 yılında yayınlanan bir rapor, Azak alayını uluslararası insancıl hukuku ihlal etmekle suçladı.

Rapor, Azov’un silahlarını ve güçlerini kullanılmış sivil binalara gömdüğü ve sivil mülkleri yağmaladıktan sonra yerinden edilen sakinleri Kasım 2015-Şubat 2016 arasındaki bir süreye ilişkin olayları detaylandırdı. Raporda ayrıca, tabur Donbas bölgesinde tutuklulara tecavüz ve işkence yapmakla da suçlandı.

Azak’a karşı uluslararası tepki ne oldu?

Haziran 2015’te hem Kanada hem de ABD, neo-Nazi bağlantılarını öne sürerek kendi güçlerinin Azak alayını desteklemeyeceğini veya eğitmeyeceğini açıkladı.

Ancak ertesi yıl ABD, Pentagon’un baskısı altında yasağı kaldırdı.

Ekim 2019’da, Temsilci Max Rose liderliğindeki ABD Kongresi’nin 40 üyesi, ABD Dışişleri Bakanlığı’na Azov’u “yabancı terör örgütü” (FTO) olarak belirleme çağrısında bulunan bir mektubu başarısız bir şekilde imzaladı. Geçen Nisan ayında Temsilci Elissa Slotkin, diğer beyaz üstünlükçü grupları da içeren talebi Biden yönetimine tekrarladı.

Azak’a ulusötesi destek genişledi ve Ukrayna, tüm dünyada aşırı sağ için yeni bir merkez olarak ortaya çıktı. Üç kıtadan erkeklerin, savaş deneyimi aramak ve benzer ideolojiyle meşgul olmak için Azak eğitim birimlerine katıldığı belgelendi.

Facebook’un Azok’u yayması

2016’da Facebook, Azak alayını ilk olarak “tehlikeli bir organizasyon” olarak tanımladı.

Şirketin Tehlikeli Kişiler ve Kuruluşlar politikası uyarınca Azov, 2019 yılında platformlarından yasaklandı. Grup, Facebook’un Ku Klux Klan ve ISIL (IŞİD) gibi grupları içeren Tier 1 tanımına alındı. Tier 1 gruplarını övmek, desteklemek veya temsil etmekle uğraşan kullanıcılar da yasaklanmıştır.

Ancak, Rusya’nın işgalini başlattığı 24 Şubat’ta Facebook, Azak için övgüye izin vereceğini söyleyerek yasağını geri aldı.

Facebook’un ana şirketi Meta’dan bir sözcü Business’a verdiği demeçte, “Şu an için, Azak alayını kesinlikle Ukrayna’yı savunma bağlamında veya Ukrayna ulusal muhafızlarının bir parçası olarak rolleri bağlamında övmek için dar bir istisna yapıyoruz” dedi. İçeriden.

Ancak tüm nefret söylemini, nefret sembolizmini, şiddeti övmeyi, genel övgüleri, Azak alayını desteklemeyi veya temsil etmeyi ve topluluk standartlarımızı ihlal eden diğer içerikleri yasaklamaya devam ediyoruz” denildi.

ABD merkezli bir web sitesi olan Intercept, politikanın tersine çevrilmesinin Facebook moderatörleri için büyük bir baş ağrısı olacağını söyledi.

“Facebook kullanıcıları artık Azak askerlerinin Rusya’ya karşı gelecekteki herhangi bir savaş eylemini övebilirken, yeni politika, grup tarafından işlenen ‘şiddete yönelik her türlü övgünün’ hala yasak olduğunu belirtiyor; Intercept, şirketin ne tür şiddet içermeyen bir savaş beklediği belli değil” dedi. Şimdi bu Neo Nazi taburuna Almanya’dan silahlı destek gidiyor

One thought on “Azok Ukrayna’da önce Neo Nazi şimdi Ülkenin resmi taburu, Ne iş bu?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir